Farnosť Podunajské Biskupice

Ako fotograf sa často stretávam s rôznymi výzvami, no fotografovanie kostola a posvätných predmetov prináša so sebou svoje jedinečné a hlboké aspekty. Tieto zábery nás nútia preniknúť do duchovnej podstaty, hľadať svetlo a tieň v náboženskom umení. V tomto blogu sa pozrieme na niektoré z výziev, ktorým som čelil pri fotení farnosti v Podunajských Biskupiciach.

Historická monštrancia

Pre fotografovaní historickej monštrancie v kostole sv. Mikuláša som zvolil nasvietenie pomocou sviečok, ktoré ju osvetľujú počas adorácií. Veriaci majú v tomto prítmí príležitosť na modlitbu a meditáciu. Monštranciu som vykreslil v zlatistej farbe a hostiu, Telo Kristovo, som nasvietil z opačnej strany bleskom. Je teda najsvetlejším bodom v scéne a zároveň sa nachádza v strede fotografie. Umelecky som chcel dosiahnuť znázornenie Ježiša Krista, ktorý je v centre pozornosti veriacich a prináša svetlo do temnoty.

Fresky na stenách

Pre zachytenie odkrytých fresiek v hlavnej lodi kostola som si zvolil široké a ešte širšie ohnisko – takmer rybie oko. Výzvou bolo zachytenie fresiek, ktoré boli kvôli zubu času veľmi vyblednuté a zároveň zobrazenie ich rozsahu na stenách kostola. Svietil som znova len horiacimi sviečkami, ktoré rovnomerne osvecovali celý priestor.

Kadidlo a tymián

Počas svätej omše vnímajú veriaci mnoho podnetov pre zmysly. Prostredie, architektúru, čítania zo Svätého písma, kázeň, hudbu, ticho, svetlo a pri slávnostných omšiach aj vôňu tymiánu, ktorý horí v kadidle a spolu s dymom vytvára v kostole neopakovateľnú atmosféru oslavy Boha. Pre nasvietenie scény som použil pár svetiel, ktoré v kostole osvetľujú oltár a dymiace kadidlo som dosvietil z pravej strany bleskom, ktorý sa odráža v dáždniku pokrytom bielou látkou. Takto som dosiahol mäkké svetlo bez tvrdých tieňov a zvýraznil dym vo vzduchu.

Kostol zo vzduchu

Zrekonštruovaný kostol sv. Mikuláša si zaslúži pohľad z vtáčej perspektívy, aby som zachytil jeho majestátnosť a veľkosť vo vzťahu k celej obci. Taktiež sa mi podarilo zachytiť aj kostol sv. Jozefa a kostol sv. Kríža.

Dúfam že sa vám fotky páčili a už sa teším na ďalšie fotografovanie – kňazi vo farnosti si taktiež zaslúžia profesionálne portréty. Možno aj niekoľko umeleckých :).