10 emócií a oslavy majstrov

28. októbra 2023 sa hral finálový zápas majstrovstiev sveta v rugby medzi Južnou Afrikou a Novým Zélandom. A zhodou okolností som sa vtedy nachádzal v centre Kapského mesta – v bare, v ktorom sa fandilo v africkom štýle. Temperamentne, nahlas a s emóciami vyjadrenými celým telom. Obyvateľov Južnej Afriky poznačených históriou Aparteidu práve pomocou rugby zjednotil prezident Nelson Mandela v roku 1995. V tom roku vyhral Juhoafrický tím Springboks majstrovstvá sveta a ich súperom bol rovnako Nový Zéland.

V bare Nom Nom už neboli žiadne miesta na sedenie a medzi tlačenicou ľudí sa veľmi ťažko prechádzalo. To mi vôbec nevadilo. Horšie boli svetelné podmienky na fotenie. Svietili tu len tlmené svetlá a malý televízor nad barom. Koniec zápasu sa blížil s napínavým skóre 12-11 pre Južnú Afriku. Vedel som, že ak chcem dobre odfotiť finálnu emóciu, tak som potreboval viac svetla. Vyhliadol som si muža, ktorý stál pod lampou a díval sa mi cez rameno na televíziu. Bol tak sústredený na hru, že si vôbec nevšimol, že ho fotím asi desať minút. A presne to som chcel. Pravé emócie, ktoré by bolo veľmi ťažké zopakovať na povel. Myslím si, že nebudeš mať problém nájsť fotku, ktorá vznikla tesne po odpískaní zápasu. V tomto momente sa Juhoafrická republika stala majstrom sveta v rugby.

10 emócií

Oslavy majstrov

Oslavy boli rovnako temperamentné ako fandenie. Spev, tanec, twerk, krik, vlajky a ľudia všetkých farieb. Long Street v Kapskom meste sa naplnil fanušíkmi, ktorí zastavili dopravu. Vodičom áut to však vôbec nevadilo a oslavovali s nimi. Toľko energie na jednej kope som už dávno nezažil.