V ľadovej vode pod hviezdami

Tento nadpis má hneď dva nedostatky. Voda ešte nebola 10. októbra ľadová, ale bola studená. A hviezdy neboli viditeľné. Ak vás ale aspoň trochu z fotiek presvedčím, že to tak bolo, tak budem spokojný.

Výbava a príprava

Nad nočným portrétom počas otužovania, ktorý by zachytával čo sa deje nad vodou a pod vodou zároveň, som rozmýšľal už dlhší čas. Preto som sa vybral jeden večer s Marekom na Zlaté Piesky. Na takúto fotku potrebujete buď vodotesné púzdro na fotoaparát, ktorého cena sa pohybuje od cca 80 eur až po niekoľko tisíc eur, alebo si zoženiete sklenené akvárium a namočením do vody môžete cez jeho bočnú stenu snímať aj to, čo je pod hladinou. Funguje to samozrejme len tesne pod hladinou. Pri hlbšom namočení sa stáva z akvárka ponorka. Našťastie je kvôli tlaku vody celkom náročné zatlačiť akvárium hlboko pod vodu.

Ďalej som použil sprej „tekutý stierač“, ktorý rýchlo odvádza vodu zo skleneného povrchu a na skle nezostávajú kvapky a stekance. Na tieto účely funguje prekvapivo dobre. Pri prvých namočeniach do vody a vytiahnutí akvária bola bočná stena suchá. Na nasvietenie som si priniesol dve LED video svetlá a blesk s odpaľovačom na experimentovanie.

Fotenie

Vedel som, že kvôli odlišnému lomu svetla sa bude obraz pod vodou a nad vodou javiť inak. A čím je ohnisková vzdialenosť vyššia (zoom), tým je obraz pod vodou väčší a viac posunutý. Zvolil som preto ohnisko cca 30mm, aby som mal aspoň trochu detailov na tvári a zároveň obraz pod vodou nebol extrémne zväčšený. Blesk, ktorý bol odpálený z akvária pod hladinou urobil z vody biele mlieko, tak sme použili len LED svetlo, ktorého stojan sme položili na štrkové dno. Výhodou toho bolo, že som mohol natočiť aj video. Po nájdení správnej kompozície a nastavení expozície sme mohli začať fotiť a točiť. Nafotili sme si a natočili niekoľko póz, ktoré sme si dopredu dohodli a potom sme utekali z vody von, lebo sme sa už začínali triasť.

Postprocessing

Pre dosiahnutie čistejšieho vzhľadu a som vo Photoshope vyhodil malé svetlá v pozadí, mierne zmenšil telo pod hladinou a zarovnal ho viac s hlavou, stmavil nebo, vyretušoval šnúrku na plavkách, zosvetlil ruky a plavky pod hladinou a mierne znížil expozíciu tváre.

Záver a zlepšenia

Na prvé fotenie v takýchto náročných podmienkach som celkom spokojný. Pri ďalšom by som možno použil modifikátor svetla – soft box s ktorým by som rozptýlil svetlo, aby neboli viditeľné tvrdé tiene, pridal blesk aj zozadu, aby som viac oddelil osobu od tmavého pozadia a fotil by som počas modrej hodinky po západe slnka a dosiahol tým zaujímavejšie nebo v pozadí. Ďakujem Marekovi za príjemne strávený večer!

Chceš aj ty takýto portrét ?

Zvečni moment absolútneho sústredenia pokojného bojovníka počas „boju o život“ pri otužovaní.