Royal Enfield One Ride 2023

17.9.2023 sa stretli majitelia motoriek Royal Enfield na rôznych miestach na svete a spolu si vychutnali jazdu pred koncom sezóny. Zúčastnil som jej aj ja na sedle dieslovej „traktorky“, ako sme jej začali hovoriť. Približne 100km dlhá trasa viedla od predajne Styx v Bratislave, cez Pezinskú Babu na zmrzlinu do Malaciek a naspäť domov. Nemal som veľa času na fotenie, lebo som obdivoval motorky o ktorých ti však niečo poviem.

Čo je to Royal Enfield?

Je to krása. Je retro a zároveň moderná. Nadčasová. Dokonalá rovnováha medzi lesklými kovovými časťami a tmavým lakom (čiernej to pristane najviac). Posed je ako na tróne s rovným chrbtom. Preto je royal – kráľovská. Od prvého stretnutia s Enfieldom v Indii som vedel, že to je najkrajšia motorka, ktorá existuje na našom svete a že niekedy takú budem mať.

Jednoduchý dizajn, ktorý nič neschováva. Motorka, na ktorej nie je nič navyše. Je to „naháč“. Znamená to, že aj majitelia Enfieldov sú radi slobodní a nahí a chodia radi „na ľahko“? Myslím si že áno – aspoň tí v mojom úzkom okolí :). Ľahkosť je správny pojem pre štýl jazdy. Na Enfielde sa neponáhľam. Motor si poprdkáva pod zadkom, užívam si okolie a cítim sa ako kráľ.

Pochrómovaná nádrž, ktorá je ako zrkadlo. Okrúhle svetlo, okrúhle spätné zrkadlá a krásne krivky. Dizajn, ktorý vydržal desaťročia a myslím si, že bude žiť aj ďalej. A zvuk? Či je to benzín alebo diesel, krásny jednovalcový rytmický basový zvuk v niektorých prípadoch aj uspáva – spýtajte sa nášho mechanika Radžu z expedície :D.

Ďakujem za pozvanie na túto jazdu, na ktorej som sa chvíľu cítil ako v Indii. Aj keď namiesto štvorčlennej rodiny sedel na jednej motorke väčšinou len jeden jazdec :).